Slovensko už skončilo s modrou.

Autor: Patrik Bretz | 11.4.2014 o 12:30 | Karma článku: 9,74 | Prečítané:  232x

Slovensko už modré nieje a už ani nebude. Kedysi najsilnejšia strana odborníkov a hodnôt, ktoré ľudia potrebovali a hľadali. Čaká nás moment desaťročia.

Porážka SDKÚ-DS po parlamentných voľbách bola najväčšia od založenia strany keď získali iba 6,10 % hlasovacích lístkov. Predbehli ich aj KDH, Most-Híd a novo vzniknutá strana OĽaNO. Kedysi najsilnejšia strana orientovaná napravo sa ledva prebojovala do parlamentu. Bola vnímaná ako manažérsky a odborne veľmi silná.

Mikuláš Dzurinda, niekdajší predseda SDKÚ odišiel v pravej chvíli. V pravej chvíli pre neho, v zlej chvíli pre stranu. Ak by učinil rozhodnutie skôr, strana sa mohla uberať iným smerom. Voliči stratili dôveru na sebakritiku strany, vyvodzovanie následkov a neustále omieľanie zlého stavu republiky. Nie žeby som s nimi nesúhlasil, no voličom by mali ponúknuť už čosi viac. Svojich voličov strácajú už pár volebných období po sebe. Nepomohli ani personálne výmeny po voľbách 2012, no to už bolo neskoro. Strata Ivety Radičovej, Žitňanskej a Beblavého bola už len klinec do rakvy. Znova odchod pre nich samotných bol dobrý krokom vpred, predovšetkým Beblavého a Radičovej.

Zakladanie Ľudovej platformy a ani opakované mobilizovanie voličov im nepomohlo. Tí si našli už iné možnosti. Ba priam teraz sa im naskytá pravdepodobne najlepšia možnosť, kde nájdu hodnoty a možnosti, ktoré strana SDKÚ stratila. Založenie Prochádzkovej strany bude okamih posledného desaťročia, kde pravicoví voliči nájdu to čo im na politickej scéne chýbalo celý ten čas. Experti, každý vo svojej oblasti, nové tváre bez poškodenej minulosti, nominanti bez komunistickej minulosti. A predovšetkým zmýšľanie prozamestnanosti, získanie si dôvery v súdnictve, vymožiteľnosti práva a zlepšenie podnikania na Slovensku domácimi a zahraničnými investormi. Presne to čo im poskytovalo SDKÚ. Odborníkov a hodnoty.

Nová strana Rada Prochádzku ktorá vznikne zoberie voličov SDKÚ, takisto aj pomaly topiacej sa KDH a pravdepodobne aj časť voličov SMER-u. Už v prezidentských voľbách sa ukázalo aké "silné" sú stredo-pravé strany. Volebný výsledok Pavla Hrušovského to len potvrdil. No prečo ho podporili strany ĽP, keď nebol zreteľný reálny úspech a nepodporili reálnejšiu alternatívu, ktorá by im mohla byť v budúcnosti nápomocná? Zvlášť, keď sa spájal s druhým protikandidátom už pred voľbami a dohadoval ústavné zákony. Vedie ich to k takej "spolupráci" ako s Mečiarom a Slotom, ktorí následne skončili. Vzniká tak strana so silným mandátom od občanov, ktorá možno bude zostavovať vládu. Strana, ktorá zhrnie všetky vlastnosti rozpadnutej pravice s neustálymi hádkami. Žeby sme mali možnosť toľko sľubovaných istôt a stabilnej politickej strany napravo? Na rozdiel od momentálnej situácie. Čo hľadané riešenia to hádky a neskutočný problém.

Prekvapením pre mňa je stále účasť v strane Ivana Mikloša a Pavla Freša. Silné osobnosti s obrovským potenciálom, ktorých účasť v strane iba dusí. No asi to bude ako v prípade Titaniku, keď kapitán odchádza posledný. Škoda.

Voľby v roku 2016 ešte niesú stratené a členovia strany ešte nehádžu flintu do žita, no myslím si, že ak nenastane niečo zásadného, tak ich snahy budú žiaľ márne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?