Analyzovať, analyzovať, analyzovať...

Autor: Patrik Bretz | 26.2.2014 o 21:00 | Karma článku: 12,38 | Prečítané:  184x

Skončili ZOH Sochi 2014. Ihneď po skončení sa skupiny odborníkov a ľudia z Olympijského výboru mohli pustiť do analýz. Denne xy analýz, ktoré nevedú k ničomu a diskusie, ktoré patria akurát tak do krčmy. ZOH 2014 znova iba ukázali kam šport na Slovensku speje a takisto aj celá republika...

Pred všetkými zúčastnenými športovcami na ZOH tohto roku sa skláňam a prajem veľa úspechov v ďalších súťažiach. OH niesú hry, kde by mala vládnuť medzi športovcami rivalita, no prirodzená súťaživosť tam stále je. Pre každú krajinu je vzácne ak nejaký kov si prinesú športovci aj domov. Tohto roku to bola jediná zlatá medaila pre športovkyňu s ruským pôvodom. Vo skvelom svetle sa ukázal aj Adam Žampa, ktorému o stotiny ušla medaila a prekvapil by celý lyžiarsky svet.

Slovensko. Krajina s obrovským potenciálom pre zimné športy. Potenciál tam je, no pre jeho naplnenie sú potrebné financie a priestor pre jeho využitie, aby tu mohli vyrastať slovenské nádeje OH. A práve to tu chýba. Skokanské mostíky na Štrbskom plese, deaflympiáda 2011, zimné štadióny, hokejové školy, financovanie športu, využitie potenciálu Vysokých a Nízkych Tatier, národné štadióny. Ak si zanalyzujeme všetky vymenované oblasti, tak všetky zažívajú pokles, rujnujú sa, chátrajú takisto ako aj verejné financie a všetko na Slovensku od súdnictva, cez nezamestnanosť, konkurencieschopnosť až po klamstvá a absolútnu neodbornosť z radu najvyšších politikov. Pre príklad uvediem aspoň jedno video, ktoré je uvedené TU. Aspoň jedným svetlým bodov z týchto vymenovaných oblastí je využívanie potenciálu Tatier. To sa v posledných rokoch zmenilo vďaka súkromnému investorovi. Aj to je pre niektorých je to na škodu, no faktom je, že to prinieslo státisíce návštevníkov, zvýšenie tržieb od samotných zjazdoviek až po poslednú cukráreň v odľahlej uličke, zníženie nezamestnanosti, zvýšenie výberu daní a mnoho ďalších.

Sľubovaný národný štadión už mal dávno stáť, v októbri máme možnosť privítať momentálne najúspešnejšíiu krajinu na svete vo futbale, no kde to bude je stále otázne. Jediný slovenský akreditovaný štadión je v Žiline s kapacitou 10 770 miest, s ktorých bude polovica vyhradená "vyvolených", ďalšia časť rezervovaná, a ostane pár vstupeniek pre fanúšikov s cenou lístka znova 50 € a viac ako je to tu zvykom. Nabaliť sa, rozpredať, utiecť. Hokejový národný štadión rekonštruovaný s "výbornou" polohou (tieto faktory prehliadneme), našťastie stojí, ešteže tu boli MS... Financovanie športu, je večným problémom a samosprávy majú každoročne problém, aby sa vôbec hokejová extraliga hrala v ich meste a chodia prosíkať podnikateľov-sponzorov ako žobráci. To sú športy, ktoré v našej krajine spôsobujú najväčší rozruch. Nehovoriac o individuálnych športoch. Slovenskí skokani radšej chodia trénovať do poľského Zakopaneho na mostíky, sánkari do nórskeho Lillelhameru. Čo im iné ostáva? Sánkovať sa človek nenaučí na bratislavskej Kolibe, či važeckom briežku.

Výchovu mladých (aspoň hokejistov) preberajú do rúk bývalí skúsení hokejisti a budujú pre nich športoviská. V Trenčíne je to Gáboríkov štadión, v Poprade pripravovaný projekt Bartečka a Suchého. Individuálny športovci ostávajú závislí viac-menej sami na sebe a reprezentovanie na OH by som skôr považoval za reprezentáciu vlastného seba sa ako reprezentáciu krajiny.

O hokejovej blamáži sa napísalo už veľa, no ja považujem toto divadlo za trápne, keď sa dvaja starý dospelí chlapi nevedia pozrieť do očí a vyjasniť si to. Kapitáni. Predsa v inkriminovanom zápase hral každý za vlastný tím, keď do zápasu musia pristupovať s plným nasadením a nie hľadieť na kamarátov a do súboja ísť ako krasokorčuliar. Za to sú platení a to sa od nich očakáva. Zákerné fauly sú samozrejme nedovolené, no toto nebol označený za faul a robiť chudáka zo seba rok a rozbíjať takto slovenský hokej je trápne.

No nič. Peniaze sa tratia v rukách politikov a finančných skupín. Ich prešľapy a kadejaké kauzy stále tolerujeme. Za svoje dane si chodíme sadnúť na studenú sedačku rozbitého štadióna, prípadne betónový múrik futbalového štadióna. Za svoje peniaze sme si poriadne nemohli na RTVS pozrieť extraligový zápas celý rok, jedine na platenom internetovom portáli, hokejové zápasy reprezentácie "ukradne" súkromná televízia a reprezentácia si bude prenajímať štadióny s 50 € vstupným pre obyčajných fans. Realita. Aspoň, že bufetové stánky sú plné, inak by sa to prežiť asi ani nedalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?