Zbraň, ktorú si niektorí ani neuvedomujú

Autor: Patrik Bretz | 4.1.2014 o 19:00 | (upravené 4.1.2014 o 23:42) Karma článku: 10,26 | Prečítané:  245x

5 760 registrovaných opitých vodičov za volantom. Každý deň 16 prichytených ľudí, ktorí ohrozujú verejnosť. A reálne, ktorí unikli policajným hliadkam ... ?

Slovensko. 3 250 466 evidovaných vodičov k 30.6.2013. V praxi sa ale nachádza na cestách menší počet ľudí, ktorí sú držiteľmi vodičských preukazov pretože nie každý má možnosť riadiť vozidlo a nie každý to má za potrebné. Obrovský počet ľudí, ktorí sú oprávnení legálne používať auto - zbraň, ktorú si niektorí ľudia možno ani neuvedomujú čo majú v rukách. Minimálne 5 760 páchateľov v minulom roku bolo prichytených pri čine. Z toho vyše 2 500 malo alkohol v krvi nad 1 promile. Reálne číslo počtu ľudí, ktorí si sadnú za volant opití by bolo omnoho väčšie. Radšej to ani možno nechceme vedieť, pretože by nám pravdepodobne prešiel mráz po tele.

Aké majú svedomie títo ľudia? Aj malý mikrospánok, či iba čiastočne spomalené reflexy môžu mať fatálne následky nielen na životoch ale aj na majetkoch. Vplyv alkoholu je telo človeka je značný. Tlmí centrálny nervový systém, znižuje sa koncentrácia, spomalené reflexy, mikrospánky, znížené ovládanie svalových reakcií, vysoký krvný tlak a podobne. Nehovoriac o vyšších dávkach alkoholu v tele a jeho negatívny vplyv na celkový organizmus. Je už na uvážení každého zmýšľajúceho človeka, ako k tejto oblasti pristupuje, no v niektorých oblastiach života je naprosto vylúčený. Alkohol je možno pre niektorých nápoj, ktorý berú ako samozrejmosť, no za volant rozhodne nepatrí.

Zvlášť sa treba pozastaviť pri vodičoch, ktorí nesú zodpovednosť nielen za seba ale aj za život ostatných ľudí v motorovom vozidle. Takýchto prípadov za minulý rok bolo dosť. Za najhorší prípad môžeme uviesť opitého šoféra autobusu pod Tatrami zo dňa 1.6.2013, ktorému namerali 2,6 promile alkoholu v krvi. V tomto prípade sa našťastie nikomu nič nestalo, no možno ak by šofér pokračoval vo výkone svojho povolania naďalej, následky mohli byť horšie. Je to doslova drzosť takého človeka sadnúť za volant autobusu. Je potrebné to morálne odsúdiť a obvinenému uložiť primeraný trest.

Link k spomínanému prípadu: http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/282481-vodic-autobusu-soferoval-opity-policajti-mu-namerali-26-promile/

Ciest pre zníženie alkoholom opojených vodičov sa v minulosti využilo už viacero, no alkoholuchtiví slováci naďalej holdujú pred jazdou. Nulová tolerancia výšky hladiny alkoholu u vodičov vozidiel, funguje u nás už dlhší čas, no policajti zväčša ešte tolerujú minimalnu zostatkovú hladinu alkoholu. Novela zákona, ktorou sa viac ako 1 promile alkoholu v krvi vodičovi stalo trestným činom platí už dva roky. Za mreže ciel sa v minulom roku dostal iba každý 17-ty obvinený. Svoje svedomie si spytuje iba malá hŕstka postihnutých, ktorá by ostatným mala byť na výstrahu. Aj policajti chcú byť častokrát chápaví, a nechcú byť netolerantní, no v dnešnej dobe veľkého počtu vozidiel a účastníkov dopravnej prevádzky, ktorá je čoraz viac komplikovanejšia by mali dať alkoholu červenú nadobro, aspoň kým sa národ nenaučí poriadku. Častokrát vinníci používajú ako výhovorku pred odobratím VP, že sú živiteľmi rodín a k výkonu svojej práci nutne potrebujú VP. V tom prípade by mali byť ešte mnohokrát ostražitejší a vyhýbať sa alkoholu pred nástupom do práce. V obchodoch a na internete sa už za pár Eur dá kúpiť alkohol tester, ktorým si môžu aspoň približne overiť hladinu alkoholu. Práca šoféra nesie so sebou zodpovednosť nielen za seba, ale takisto aj za majetok a životy ostatných ľudí, ľudí, ktorí sú účastníkmi cestnej premávky. Treba k nej pristupovať s rozumom a zodpovednosťou. Každý z držiteľov VP pred otočením kľúča v aute by sa mal sám seba spýtať, či je skutočne pripravený na jazdu.

Nevinným obetiam nehôd vyjadrujem hlbokú ľútosť a opitých vodičov morálne odsudzujem.

 

Iba časť z minulého roka...

http://aktualne.atlas.sk/v-bratislabe-havaroval-opity-sofer-nemal-ani-vodicak/dnes/regiony/

http://zahori.sk/opiteho-vodica-autubusu-musela-zastavit-az-policia-viezol-deti-zo-zakladnej-skoly/

http://www.topky.sk/cl/100370/1350867/Opity-sofer-unikal-policajtom--Zastavil-ho-az-strom

http://www.webnoviny.sk/senec/poriadne-opity-sofer-havaroval-na-par/745631-clanok.html

http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/282481-vodic-autobusu-soferoval-opity-policajti-mu-namerali-26-promile/

http://tvnoviny.sk/sekcia/domace/1733857_opity-vodic-so-zbranou-ohrozoval-policajtov

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6958084/opity-vodic-narazil-do-dopravnej-znacky.html

http://automix.atlas.sk/novinky/821185/opity-vodic-fabie-vletel-do-mestskeho-uradu-po-odjazde-policajtov-znovu

http://www.michalovskespravy.sk/clanok/1147

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?