Ženy v biznise zo zákona?

Autor: Patrik Bretz | 19.11.2013 o 16:40 | (upravené 19.11.2013 o 16:56) Karma článku: 10,05 | Prečítané:  310x

Angela Merkelová, Hilary Clinton, Margaret Thatcher, Iveta Radičová, Lucia Žitňanská a mnohí ďalší z politiky ako aj z podnikateľskej sféry či už na Slovensku alebo vo svete... mohli by sme tu vymenovať ďalších x mien žien, ktoré mali v spoločnosti zásadný význam, alebo sa dostali do významných pozícií na základe svojich vedomostí, zručností, schopností a venovali sa svojej práci naplno.

Nemecko od roku 2016 plánuje zaviesť Kvóty pre ženy v správnych radách spoločností obchodovaných na burze vo výške minimálne 30 %. Pohľad na ženy v biznise ako-takom to určite neposilní, keďže mienka spoločnosti, že na dané miesto bola dosadená iba kvôli dodržiavaniu zákona a nie kvôli schopnostiam, vedomostiam a zručnostiam. Týmto sa znova zasahuje do podnikateľského prostredia a ovplyvňuje slobodu podnikania. Zarazilo ma to, že práve Nemecko, ktoré je v podnikateľskom prostredí jedným z hlavných hráčov pristupuje k takémuto kroku, a dá sa očakávať, že bude podobný návrh pretláčať aj na pôde Európskeho parlamentu.

Ženy už od počiatku zeme, mali podobne ako muži rozdielnu rolu v spoločnosti. Žena ako nežnejšie pohlavie sa už oddávna spája s výchovou detí, so starostlivosťou o rodinu, robila práce, ktoré boli menej náročné či už psychicky alebo fyzicky a muž bol vždy ten, kto mal zabezpečovať príjem do rodiny, starať sa o potravu, o úpravu obydlia.

Ženy v modernej spoločnosti môžeme rozdeliť do nejakých 2 hlavných skupín, tie ktoré chcú v živote dosiahnuť kariérny úspech a ženy, ktoré majú vo svojom živote priority rodinného života, starostlivosti o deti a podobne. Ženy značnú časť života "stratia" na materskej dovolenke či výchovou detí. Obdobie je dlhé a zvyčajne je v období medzi 20-tym a 35-tym rokom života, a za ten čas stratia veľa skúseností a vedomostí potrebných pre kariéru. Na rozdiel od mužov tento pomer je diametrálne rozlišný. Väčšina mužov sa zaujíma o vplyv, o sebarealizáciu, a o zabezpečenie rodiny po finančnej stránke a kariéru môže budovať prakticky už od štúdia. Nemá žiadne podobné prekážky. Už len z tohto pohľadu je pochopiteľné, že vo vedúcich pozíciách sa nachádza momentálne viac mužov ako žien.

Ako vo svojom komentári zo dňa 18.11.2013 na portáli www.aktuality.sk uviedol Lukáš Krivošík záujem vždy je iba o lukratívne posty ale nik nerozmýšľa nad kvótami pre ženy napríklad v baníctve, IT technológiách či v strojárskom priemysle. Tu sa môžeme takisto pozastaviť nad náplňou práce, ktorá je predpokladom pre fyzickú zdatnosť. Práca vo funkciách správnych rád, vo vedení sú zase psychicky náročné, ktoré mnohí ľudia niesú ochotní podstúpiť. Znova je potrebné sa zamyslieť nad tým, či sú viac ochotní vo väčšom meradle podstúpiť podmienky, ktorá každá práca zahŕňa muži alebo ženy. Je to rozhodnutie na každej osobe.

Môžeme len skonštatovať, že kto chce v živote dosiahnuť nejakého kariérneho úspechu, bude napredovať vo svojich vedomostiach, zdokonaľovať sa vo svojich zručnostiach a schopnostiach,a predovšetkým venuje tomu dostatok času, života môže v živote dokázať veľa a dostať sa na miesta, ktoré chce bez ohľadu na jeho pohlavie. Každý človek, každá osobnosť má svoje vlastné predpoklady pre každú prácu, pre to, čo vie, a čo chce robiť najlepšie. Je veľká pravdepodobnosť, ak sa svojej práci venuje naplno, ak robí všetko pre to aby uspel, tak sa mu to aj podarí. Všetko začína už štúdiom a rozvíjaní svojej osobnosti v ďalších etapách života.

Je na každom z nás, kto sa akým smerom uberie, či vo svojom živote uprednostní kariéru alebo rodinu. Ak chce niekto uspieť v práci, musí svoj život usporiadať podľa toho, musí napredovať vo všetkých oblastiach, ktoré sú k tomu potrebné a nespoliehať sa na druhých. Ak chce sa niekto venovať vo svojom živote rodine a byť sociálne založený, tak robí k tomu potrebné kroky. Či svoj život, ktorý je i tak krátky venuje práci a kariére alebo rodine a deťom. Každý nás má svoje priority, a to čo chce v živote dosiahnuť, či už je to muž, alebo žena. Je na každom z nás, ktorým smerom sa vyberie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?