Neprípustné chovanie "fanúšikov" na športových podujatiach

Autor: Patrik Bretz | 28.10.2013 o 11:29 | (upravené 5.11.2013 o 23:50) Karma článku: 11,19 | Prečítané:  245x

Bitky a vandalizmus boli na futbalových štadiónoch pri derby zápasoch na Slovensku pomerne časté, na čo sme si už pomerne "zvykli" a aj policajný zbor bol vždy v plnej pohotovosti. No tesne po hvizde hlavného rozhodcu po hokejovom zápase 27. októbra 2013 v Žiline so Zvolenom, sa spustila v sektore hostí bitka s domácimi fanúšikmi.

Bitky a vandalizmus boli na futbalových štadiónoch pri derby zápasoch na Slovensku pomerne časté, na čo sme si už pomerne "zvykli" a aj policajný zbor bol vždy v plnej pohotovosti. No tesne po hvizde hlavného rozhodcu po hokejovom zápase 27. októbra 2013 v Žiline so Zvolenom, sa spustila v sektore hostí bitka s domácimi fanúšikmi.

Oba tímy obsadzujú momentálne spodné priečky slovenskej extraligy a zatiaľ nepredvádzajú nejaký extra dobrý hokej. Na zápasoch hokejových žilinských vlkov sa nestávalo aby policajti museli byť vo zvýšenej pohotovosti. Zvolen ako minuloročný majster mal takisto pokojných funs.

Tesne po ukončení piatkového zápasu hlavným rozhodcom sa na prelome sektorov hostí a domácich spustila hromadná bitka medzi domácimi a hosťujúcimi fanúšikmi. Po chvíľke sa do bitky zapojila aj usporiadateľská služba a k slovu sa dostala aj pyrotechnika. Všetko nakoniec ukončil zásah polície.

Vedenie hokejového klubu Žiliny sa okamžite dištancovalo od neprístojností zo záveru zápasu a tvrdí, že urobí rázne potrestanie vinníkov. Je to správny a prvý krok klubových manažérov.

Po tomto čine určite ďalšia časť fanúšikov zváži svoju návštevu na hokejových štadiónoch, ktoré už teraz častokrát sú poloprázdne a nedosahujú ani 1 000 divákov. Treba si uvedomiť, že zápasov sa nezúčastňuje len malá hŕstka členov funclubov, ale predovšetkým obyčajní obyvatelia toho daného mesta či blízkeho okolia, ktorí fandia svojim zverencom a prispievajú atmosfére. Takéto vandalské správanie rozhodne nepatrí na športoviská a športu na Slovensku, ktorý je i tak na veľmi slabej úrovni to nepomáha a zvlášť v čase keď kluby bojujú doslova o prežitie a bojujú o peniaze z každej predanej vstupenky. Z účasti taktiež putujú aj peniaze od sponzorov, ktorí nalievajú peniaze do športu prihliadajúc na návštevnosť.

Vo vyspelých ligách, či už futbalových alebo hokejových v zahraničí k takému čosi dochádza len zriedkakedy. V anglickej Premier lige diváci sedia pár centimetrov od futbalového ihriska a môžu svojich športovcov vidieť zblízka. V ruskej KHL som mohol dokonca naživo sledovať ako priaznivci, ktorí cestovali z Mosky dokonca fandili aj domácemu celku a medzi domácimi fanúšikmi ich delilo iba zábradlie. V NHL diváci obsadzujú mieste pri mantineloch. Na slovenských športoviskách je vidieť pravidelne policajné zložky, na obrovské oplotenia, zápasy bez divákov, vymontované sedačky. O veľkosti obrovských peňažných prostriedkov na to vynaložených ani nehovoriac. Už len tu môžeme pozorovať ako stačí zmeniť ligu, ktorá je kvalitnejšia, diváci viac uváženejší a kvalita športového predstavenia je zároveň aj kultúrnym zážitkom. Nech si každý urobí záver sám, aj kvôli čomu ligy zo zahraničia ťažko, resp. vôbec nechcú slovenské tímy na ich športovej mape.

Ako je možné, že na hokejový stánok sa vôbec dostala pyrotechnika? Nemusíme zájsť ďaleko a už len v Poprade či v Bratislave sú bežné prehliadky návštevníkov, kde SBS-kári nedovoľujú vstup čo i len s dáždnikom na štadión. Pri každom vstupe na tribúnu je pracovník bezpečnostnej služby a na svoje miesto sa dostanete len pri prerušení hry. Každý klub disponuje svojimi vlastnými usporiadateľmi a najatými bezpečnostnými službami, ktorí by mali pri vstupe na štadión preveriť, či ľudia, ktorí vstupujú na pôdu štadióna idú výlučne sa športovo zabaviť a či sú k tomu potrebné rôzne nepovolené veci, ktoré si prinášajú so sebou.

Môžem smelo skonštatovať, že tí "fanúšikovia" - vandali, ktorých sa to týka takéto články nečítajú. Mali by sa zamyslieť nad svojim správaním, či ich obľúbený klub bude v médiách prezentovaný kvôli ich vyčíňaniu alebo kvôli svojim výsledkom. Nakoniec, nech sa zamyslia nad otázkou, či svojím nezodpovedným správaním pomôžu lepším výsledkom, resp. lepším výkonom. Zodpovední, čiže usporiadatelia a manažéri klubov by mali zvážiť, či poskytujú dostatočnú ochranu divákov pred takýmito incidentmi a či usporiadatelia odvádzajú prácu, pre ktorú sú platení. Čiže nakoniec aj tak celá otázka účasti ľudí na športoviskách, nielen chlapov, ale aj menších detí, z ktorých možno raz vyrastú slovenské nádeje, žien, matiek, či starších dám je už len na nich, či svoje deti na šport pustia bez problémov alebo so strachom. Prajem im, nech majú šťastie a zúčastnia sa práve tých udalostí, ktoré v nich vzbudia dobrý dojem, budú mať z nich zážitok a bez ujmy na ich zdraví či psychike.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?