reklama

Dlhový strop USA

V USA v posledných týžňoch prebieha veľmi ostrá debata k téme dlhového stropu. Viaceré úrady pracujú v krízovom režime, resp. nepracujú vôbec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V USA v posledných týžňoch prebieha veľmi ostrá debata k téme dlhového stropu. Viaceré úrady pracujú v krízovom režime, resp. nepracujú vôbec. Dotklo sa mnoho zamestnancov štátu, ktorí určite niesú pripravení na situáciu keď budú bez výplaty, resp. zníženej. Celkový počet zamestnancov vo verejnej správe práve nieje zanedbateľný. Poskytuje prácu vyše 22 miliónom ľudí. V kongrese sa doteraz nepodarilo nájsť vhodný kompromis, no do dohody ostáva už len niekoľko hodín aj keď najväčšia časť dlhopisov je splatných k 31. októbru, dohoda môže prísť aj ku koncu mesiaca. No už teraz znepokojené trhy by tým utrpeli ešte viac a práve k dnešnému dňu by mohlo dôjsť ku kompromisu a zvýšeniu dlhového stropu, ktorý sa navyšuje pravidelne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K dohode by malo dôjsť z viacerých pragmatických dôvodov. USA nezbankrotovalo ani v období veľkej hospodárskej krízy v 30-tych rokoch, jeho posledný bankrot bol v 90. rokoch 18. storočia. Vážnosť dohody sa aj uprimuje na to, že americká ekonomika je najväčšia na svete a tvorí 20 % HDP celého sveta. Je hnacím motorom a zvyšovanie HDP od času krízy bolo už aj tak veľmi nízke. Práve v dobe keď sa svet dostáva z globálnej krízy prichádza na rad bankrot USA. Krach takejto ekonomiky by v praxi znamenal pravdepodobne ešte väčšiu recesiu ako po páde Lehma Brothers. Pád týchto bánk znamenal recesiu na pol desaťročia, z ktorej sa spamätávame doteraz. Takisto je tu aj tlak na prijatie dohody aj zo strany najväčších zahraničných veriteľov Číny a Japonska ako aj Ruska, Brazilície či viacerých európskych štátov, ktorí by určite nechceli aby sa ich peniaze znehodnotili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba si uvedomiť, že dolár je najväčšia rezervná mena a svoju pozíciu už nemá tak pevnú ako to bolo niekedy a toto by mu určite v jej posilňovaní nepomohlo. Zníženie úverového ratingu pre USA bude už preverovať agentúra Fitch v nasledujúcom období. Uvoľnená politika FED-u v čase krízy by mohla USA aj trošku pomôcť, keď by mohli získať peniaze za celkom malý úrok.

Situáciu monituruje celý svet a centrálne banky sa už začali pripravovať aj na krízový režim a aj negatívna reklama vo svojom zmysle je reklama, uvidíme v ďalších rokoch ako a či to USA pomohlo. Aj keď pravdepodobne celá dohoda stojí na Obamovom pripravovanom zdravotnom zákone, ktorý medzi kongresmanmi nemá skoro žiadnu oporu pán prezident Spojených štátov amerických si nedovolí vziať na svoje plecia padajúcu americkú ekonomiku, zapísať sa tlačenými písmenami do histórie USA, aspoň nie v takto negatívnom zmysle a k dohode dôjde v poslednej chvíli.

Patrik Bretz

Patrik Bretz

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Congress manager in BELLEVUE, GRAND HOTEL ****. Engineer of human resources and personnel management.Zaujímam sa o momentálnu ako aj minulú a budúcu situáciu ekonomiky a dianie vo svete, riešenie problémov a pod., na ktoré navrhujem vlastné riešenia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu